Těsně před vstupem do adventu se naši žáci prvního stupně vydali do Národního divadla Brno.
Zde na ně čekal opravdový zážitek — večerní představení baletní pohádky Louskáček.
A nebylo to ledajaké představení. Šlo o první letošní uvedení této klasiky, která každoročně otevírá brány adventní atmosféry.
Už při vstupu do divadla bylo cítit dětské očekávání.
Děti sledovaly tanec, pohyb a krásu baletu, který je vnášel do kouzelného světa Klárky a jejího Louskáčka.
Společně s nimi prožívaly napínavé dobrodružství v kouzelném světě hraček a cukrové víly. Na jevišti se před jejich očima proměnily hračky v živé postavy a Louskáček bojoval s Myším králem.
Když závěrečná scéna skončila, odcházely s radostným pocitem, jako by i ony právě prožily malý pohádkový zázrak.
Velké poděkování patří paní učitelce Malcové, která celou akci zorganizovala a díky níž děti mohou objevovat krásy světa kultury.
Zajistila i další společný zážitek - muzikál Heidi, který nás čeká již za pár dní.
Máme se na co těšit...
Fotografie ZDE
Naši žáci pátých tříd se 12.11.2025 zúčastnili ve znojemské Sportovní hale F.J.Curie okresního kola v přehazované, kde vyhráli základní skupinu a postoupili do finále. Ve finálové skupině byli opět skvělí. Vyhráli nad ZŠ Dobšice, ale po vyrovnaném boji podlehli 1:2 ZŠ Hrušovany nad Jevišovkou. Celkově žáci a žákyně naší ZŠ Prokopa Diviše – Znojmo – Přímětice obsadili pěkné 2. místo v okrese, za což jim vřele gratulujeme. V turnaji bojovalo celkem devět týmů.
Naši školu reprezentovali: Š.Munduch, D.Vejtasa, T.Machyl, J.Veverka, L.Tapšíková, M.Páleníková, M.Othmanová z 5.A a J.Nekula, P.Plaček, K.Kořínek z 5.B
Fotogalerie ZDE!

Školního kola vědomostní soutěže Přírodopisný klokánek se zúčastnili žáci 8.- 9.ročníků. Nejlepšího výkonu dosáhl a školní kolo vyhrál Dominik Chmelka 9.A, na 2.místě skončila Ema Kolajová z 9.C a na 3.místě se umístil Filip Pokorný z 9. A..
Dominiku Chmelkovi se dařilo i v okresním kole Přírodopisného klokánka, kde dosáhl pěkného 4. místa, a to ze 483 účastníků ze znojemského okresu. Moc všem úspěšným soutěžícím gratulujeme.
Žáci 6.- 7.ročníků se zúčastnili florbalového turnaje. Nejdříve chlapci odehráli základní skupinu. Vyhráli nad ZŠ Václavské nám. 11:0, nad GPOA 8:0 a remízovali se ZŠ nám. Republiky 2:2. Díky lepšímu skóre zápasů postoupili do finále turnaje. Zde narazili na vítěze ze skupin ze základních kol. V úvodu naši chlapci odehráli famózní zápas proti ZŠ JUDr. Mareše 8:0. Až v posledním zápase naši florbalisté podlehli po vyrovnaném vývoji zápasu 2:4 s favority soutěže ze ZŠ Mládeže. Tím naši chlapci obsadili celkově krásné 2.místo. Všem hráčům patří velká pochvala za vzornou reprezentaci naší úžasné ZŠ Prokopa Diviše a MŠ, Znojmo - Přímětice.
Naši školu reprezentovali: T. Palášek, V.Novák, M.Urbánek, D.Szczurek všichni ze 7.A, J.Moltaš 7.B, J.Slaný ze 6.A a S.Stehlík ze 6.C.
Vydali jsme se s žáky devátých tříd na cestu čajového samuraje, dozvěděli jsme se a viděli základní prvky alternativního zemědělství, udržitelné energetické zdroje a poznali lidičky, kteří mají svou práci rádi a pracují s úsměvem na tváři. Navštívili jsme čajový a voňavý ráj.
Mgr. R. Lengálová
Experimenty, fyzikální, chemické, biologické i matematické exponáty demonstrující přírodní jevy a zákonitosti – to vše tvořilo den strávený ve vědeckém centru VIDA v Brně.
Možnost detailně si prohlédnout všechny části srdce, které nejvíce připomínají lidské, byla pro všechny mimořádným zážitkem a skutečnost, že někteří žáci projevili hluboký zájem o studium zdravotnických oborů a medicíny, je pro pedagogy tou největší odměnou.
SMK
Dne 12. 11. 2025 žáci 9.A a 8.C navštívili vědecké centrum VIDA v Brně s paní učitelkou Petrou Svobodovou a paní učitelkou Marianou Smejkalovou. Exkurze začala, když jsme se všichni sešli v 7. 15 u beache, odkud jsme vyjeli autobusem do Brna. Do našeho cíle jsme dorazili s nemalým předstihem, VIDA se totiž otevírala až za půl hodiny, a tak jsme se jali podívat na nedaleké brněnské výstaviště. Poté jsme zamířili zpět. Ve VIDĚ nás čekal úchvatný pohled na vědecké exponáty: létající balóny, ponorky, kolo, kterým se jezdilo na provaze, a spoustu dalších. Plni očekávání jsme odložili bundy a batohy. Naše třída 9.A byla rozdělena na dvě poloviny, každá z nich si vybrala jednoho lektora, který nám měl popovídat o radioaktivitě. Vyzbrojeni vědeckými plášti jsme se ocitli v moderní laboratoři. Lektor Adam nám vysvětlil, že abychom se mohli zabývat radioaktivitou, musíme se dostat k těm úplně nejmenším částečkám, z nichž se skládá všechno okolo nás – mluvil o atomech. Nejprve jsme pracovali s koulí složenou z menších, k sobě pospojovaných kuliček, která měla simulovat jádro atomu. Dostali jsme za úkol jádro rozebrat a spočítat, kolik obsahuje protonů, podle čehož jsme poznali, o jaký prvek se jedná – např. moje skupinka měla radioaktivní prvek Thorium. Potom jsme provedli pokus s radioaktivním kamenem, ledem a alkoholem, při němž jsme pozorovali, jak z kamene šlehaly čáry svíjející se jako hadi. Následně jsme zkoumali přístroj nazvaný Geigerův čítač, který měřil radioaktivitu, a vyzkoušeli si měření radioaktivity u různých předmětů: například staré svíčky do auta, omšelých hodinek, tlačítkového mobilu... Moje skupinka měřila radioaktivitu kamene, který se jmenuje Smolinec a je velmi radioaktivní, naměřili jsme přes sto mikrosievertů za hodinu. Poté jsme hovořili o využití radiace: rentgen, určení stáří kostí, zjištění, kde se nachází nádor nebo ucpaná žíla... Po hodině a půl jsme vyšli z laboratoře plní dojmů. Teď nás čekala prohlídka samotné VIDY i s jejími zajímavými zákoutími. Zhlédli jsme opravdu mnohé: zkusili jsme vytvořit vodní vír, postavit most pomocí matic a magnetického pole, manuálně vytvořit elektrický proud, pochopit princip ponorky, zkonstruovat letoun s nejlepším aerodynamickým tvarem a mnoho dalších poutavých pokusů a činností, z nichž jsme jeden vybrali a natočili o něm videoreportáž. Děkujeme paním učitelkám, že nám tuto exkurzi zařídily.
Martin Páleník 9.A
V listopadu nás paní učitelky Svobodová a Smejkalová vzaly do interaktivního centra VIDA. My jsme měli téma radioaktivita. Program byl nabitý informacemi, pokusy a zábavou. dozvěděli jsme se, jak funguje záření alfa, beta a gama, kde se radioaktivita využívá-od medicíny po archeologii. Přítomní lektoři si nás rozdělili do dvou skupin a začali jsme zkoumat. Jako první jsme pomocí tabletů vyhodnocovali vlastní odpovědi na otázku ohledně radioaktivity.Následovalo měření radioaktivity předložených věcí (budík, klíčenka). Na konci programu jsme si vyzkoušeli využití radioaktivity v každodenním živote. Jedna ze skupin zjistila, jak se díky radioaktivitě v těle odhalí, kde je sražená krev. Návštěva ve centru VIDA nám ukázala, že věda není jen o teorii, ale i o objevování. Naučili jsme se, kde se radioaktivita vyskytuje a jak pomáhá v našem každodenním světě. Těším se na další zajímavé poznávání.
Kristina Krátká 9.A
Základní škola Prokopa Diviše a MŠ,
Znojmo – Přímětice 569
Ke Škole 569/15,
66904 Znojmo-Přímětice
IČ: 70940843
IZO: 600127826
datová schránka - xc8mrqi
Tel.: +420 515 211 011
E-MAIL: skola@zsprim.cz